Anasayfa Hakkımızda Kadromuz Kredi Koşulları Mevzuat Foto Galeri İletişim

   

             HAKKIMIZDA        

               İnegöl esnaf ve sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi, Bakanlar Kurulunun 10 Nisan 1953 gün ve 4/569 kararı ile 14 Mayıs 1953 tarihinde Ticaret siciline kayıt ve tescil edilmiştir.

               Kuruluş amacı esnaf ve sanatkârın mesleki faaliyetini devam ettirmek ve geliştirmek üzere, Devletin hazine kaynaklarından desteklediği Halkbankası aracılığı ile verilen Kredilere kefalet vermektir.

             İnegöl Esnaf Kefalet Kooperatifinin ilk yönetim kurulu Başkanı, Kooperatif Kurucularından ve aynı zamanda 12-13-14 -15 ve 36. dönem Bursa milletvekilliği ve 3 Nisan 1967 – 3 Kasım 1969 ile 15 Nisan 1973- 26 Ocak 1974 tarihlerinde Ticaret Bakanlığı yapmış olan Ahmet TÜRKEL' dir. İlk Başkan vekili ise 20. Dönem Bursa Milletvekilliği yapmış Bursa ilinin ve Türkiye cumhuriyetinin En büyük Sanayici ve İşadamlarından Ali Osman Sönmezdir. Sırası ile İlk kurucu yönetim kurulu şöyledir.

·         Başkan Ahmet TÜRKEL

·         Başkan Vekili Ali Osman Sönmez

·         Üye Salih UNGAN

·         Üye Aziz AYDIN

·         Üye İsmail Saraç

·         Üye Ali Mutlu

·         Üye Ali ÖZYEŞİL

·         Üye Ali Galip HOBAN

·         Murakıp Nuri DOĞRUL

·         Murakıp Abdüsselam CUMHUR

·         Murakıp Cevat PARMAN

·         Murakıp Mehmet ÇELİK 

              Esnaf ve sanatkara 60 yılı geride bırakan Kooperatifimizde sırasıyla Başkanlık görevlerini yürüten Ahmet TÜRKEL , 1960 ihtilalinde Atama ile Mehmet ÖZSARAÇ , Fikret ÇELTİKÇİOĞLU, Alaaddin DEMİRCİOĞLU, Kemalettin TURAN,Hasan ÖKE ,Avni YOLDAŞ ve halen mevcut başkanımız Hasan ÖKE’dir.

             İnegöl Esnaf Kefalet Kooperatifi kuruluşundan bugüne kadar 8987 esnaf ve sanatkârın kredi Kefaleti vererek esnaf ve sanatkârımızın güçlenmesine vesile olmuştur.

           Kooperatifimiz kredi derecelendirmesinde 1. Derecede olup en üst limit olan 125.000 TL ‘ye kadar Kredi Kefaleti vermektedir. Faiz oranları bugün için vade ve miktara göre %5 -%7.8 arasında değişmektedir.

 

   
Kurumsal Bilgiler

Genel Kurul Videoları

Kredi Faiz Oranları

Esnaf olma şartları

Ustalık Belgesi

Mesleki oda kuruluşu

Federasyon Adresleri

Önemli Linkler

İşyeri açarken istenilen belgeler